Seznam rubrik
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Kontakt
Kateřina Lerlová
Pod Kopcem 6, Praha 4, 147 00
KaTachyon@seznam.cz
mobil: 608 261 592
  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Kalendář
Download
Ankety
Odkazy
TOP 15
Online kurzy

Rozšířené vyhledávání

RSS

Právě se děje:
Protože nejsem schopná zabezpečit, že se mi nikdo nenabourá do systému a nezneužije emailové adresy, kterými se čtenáři přihlašuji, všechny jsem smazala a tu možnost zrušila. Některé články, které byly jen pro registrované čtenáře s rozšířením práv, tak zůstanou nedostupné.

Nic není nemožné, když člověk trochu chce a hodně maká.
O odměnách a trestech

Nějak jsem postrádala článek, na který bych mohla odkazovat, kdybych byla líná vysvětlovat, co to jsou vlastně odměny a tresty, tak jsem se rozhodla si ho napsat.

"Pane Hobite, nemyslete si, že budete rozhodovat o tom, co je odměna a co trest!"
"Slečno KaTachyon, jestli mě hned nepoložíte na zem, tak vás kousnu do frňáku a uvidíme, jestli to budete brát jako odměnu nebo jako trest."Obecná představa je taková, že odměna je pro psa něco příjemného, zatímco trest něco nepříjemného. To by mohla být pravda, ale problém je v tom, že psi neumí mluvit, takže nám nemohou říci, co jim je vlastně příjemné nebo ne. Lépe řečeno nám to nesdělují slovy, ale svým chováním, proto co je odměna a co je trest usuzujeme z toho, jaký mají vliv na chování psa.

Odměna je cokoliv, co zvýší četnost výskytu chování, po kterém odměna následovala (tedy bylo odměněno). Jednoduše tím, že dám psovi piškot za to, že přišel, chci docílit toho, aby přicházel častěji.

Trest je cokoliv, co naopak snižuje četnost výskytu chování, po kterém trest následoval (tedy chování bylo potrestáno). Dostane na zadek za to, že vyraboval koš, protože doufám, že ho příště už rabovat nebude.

Ne vždycky mají psi na odměny a tresty stejný názor, jako my. Někdy se snažíme psa za něco odměnit, ale on to jako odměnu nebere, nebo to pro něj je dokonce trest.

Například má Aygo ve zvyku zuřivě štěkat na sousedovic německého ovčáka. Narazila jsem na internetu na video, jak to psa odnaučují tím, že označí a odmění, když se pes podívá na psovoda, a pak se mu zas dovolí štěkat. Po pár minutách se pes držel blíže u svého psovoda a na plot štěkl jen párkrát a krátce. Na Ayga stejná taktika nefungovala - ze začátku na mě sice párkrát mrkl, ale intervaly štěkání se prodlužovaly, až o mě ztratil zájem úplně. Ukázalo se, že ovčáka nebaví na Ayga štěkat věčně a nakonec od plotu odejde. Závěr tedy byl, že pamlsky nebyly dostatečnou odměnou k tomu, aby se zvýšila pravděpodobnost, že se na mě bude Aygo víc dívat, zatímco odchod psa za plotem je dostatečnou odměnou pro to, aby na něj Aygo štěkal víc a víc.

Naše snaha odměnit psa může být brána spíše jako trest ve chvíli, kdy má pes rád agility překážky natolik, že ho nezajímají pamlsky ani hračky, které bychom mu za odložení chtěli dát. Někdy se tak stane, že pes uteče ze startu ve chvíli, kdy mu člověk jde dát pamlsek, protože o ten on nestojí, radši by chtěl skákat.

Ani tresty nemusí být pro psa tresty. Když bych využila znovu příkladu odložení, tak má mnoho psů ve zvyku utéci z odložení, psovod je nenechá pokračovat v parkuru, ale zavolá je zpět na start, kde je opět odloží. Pokud by to pro psa bylo trestem, tak by měl správně přestat ze startu utíkat. Často to je ale právě naopak. Pokud se nějaké chování začne objevovat častěji, musím se zeptat "Kde v tom pes vidí odměnu?" Odměna je to, že nakonec se po překážkách běží. Několikanásobné odkládání na startu se tak jen stane dlouhým řetězcem chování upevněným finální odměnou.


| Informační e-mail | Vytisknout článek |
| Autor: KaTachyon | Vydáno dne 23. 09. 2013 | 2944 přečtení | Počet komentářů: 0

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server